سرمد​

SBU CLUSTER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

 

بسیاری از مسائل، دارای پیچیدگی و حجم بالای عملیات محاسباتی هستند که یک ماشین محاسباتی چند هسته‌‌ای نیز قادر به حل آن ها نیست. لذا از ترکیب چندین ماشین‌محاسباتی چند هسته‌ای یک کلاستر می‌سازند؛ سپس همه‌ یا تعدادی از هسته‌های این کلاستر را به صورت همزمان به کار می‌گیرند. به بهره‌وری از ماشین‌های محاسباتی، محاسبات سریع HPC گفته می‌شود. در سال‌های اخیر با توجه به رشد روز افزون تعداد مسائلی که حل آنها با روش‌های سنتی غیرممکن یا بسیار هزینه‌بر است، نقش پردازش‌ سریع و بطور مشخص پردازش با توان بالا بسیار پررنگ شده است. پردازش‌ سریع امکان ارائه راهکارهایی جهت آنالیز داده‌های انبوه، ارزیابی آنها، و مدل سازی را بوجود آورده است. چنين قابليتی می¬تواند پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه‌های که با امنیت ملی، توليد علم، و توسعه صنعتی و اجتماعی مرتبط بوده را باعث گردد. ازاینرو سامانه رایانش موازی دانشگاه (سرمد) جهت ارائه خدمات پردازشی ایجاد گردید.

سامانه سرمد، با بهره گیری از پردازنده های  64 هسته ای AMD و 44 هسته¬ای Intel ایجاد شده است. این سامانه پردازشی، شامل پردازنده¬های غیرهمگن از ترکیب پردازنده¬های قدرتمند CPU و GPU است. پردازنده-های گرافیکی (GPU) متصل به این سامانه شامل دو عدد سرور پردازشی است که هریک مجهز به یک پردازنده گرافیکی با معماری تسلا K20x است که دارای 2688 هسته پردازشی است.  سیستم عامل سامانه سرمد لینوکسCentos  و بدون واسط گرافیکی است و راه ارتباطی جهت اتصال به سامانه از طریق ترمینال است. در سیستم عامل ویندوز جهت استفاده نیاز به نصب برنامه های Putty و Winscp است. در حال حاضر در این سامانه، بیش از 50 نوع برنامه متنوع از رشته¬های فیزیک، شیمی، مکانیک، ریاضی، کامپیوتر، هوش مصنوعی، بیولوژی و ... برروی این سامانه نصب و قابل استفاده است (برنامه¬هایی مانند لمپس، متلب، پایتون، تنسورفلو، لومریکال، اوپن فوم، گوسین، کامسول، انسیس فلوئنت، آباکوس، امبر، گرومکس، اسپرسو، گیت، گپ، روت، نرم افزار آر، سیئستا و ...). 

همچنین جهت دریافت خدمات و پاسخ سوالات می توانید همواره با استفاده از پست الکترونیکی مرکز به آدرس  sarmad@sbu.ac.ir در ارتباط باشید.

 

 

شماره تماس

29905427-29905428