بسیاری از مسائل، دارای پیچیدگی و حجم بالای عملیات محاسباتی هستند که یک ماشین محاسباتی چند هسته‌‌ای نیز قادر به حل آن ها نیست. لذا از ترکیب چندین ماشین‌محاسباتی چند هسته‌ای یک کلاستر می‌سازند؛ سپس همه‌ یا تعدادی از هسته‌های این کلاستر را به صورت همزمان به کار می‌گیرند. به بهره‌وری از ماشین‌های محاسباتی، محاسبات سریع  یا HPC(High Performance Computing) گفته می‌شود. در سال‌های اخیر با توجه به رشد روز افزون تعداد مسائلی که حل آنها با روش‌های سنتی غیرممکن، خطرناک و یا بسیار هزینه‌بر می‌باشد، نقش پردازش‌ سریع و بطور مشخص پردازش با توان بالا بسیار پررنگ شده است. پردازش‌ سریع امکان ارائه راهکارهایی جهت آنالیز داده‌های انبوه، ارزیابی آنها، و پیشگویی را بوجود آورده است. چنين قابليتی می­تواند پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه‌های که با امنیت ملی، توليد علم، و توسعه صنعتی و اجتماعی مرتبط بوده را باعث گردد.
سامانه پردازش سریع سرمد
کلاستر پردازشی سرمد دارای توان پردازشی 10Tera Flaps است. این سامانه پردازشی، شامل پردازنده های غیرهمگن از ترکیب پردازنده های قدرتمند CPU و GPU است. پردازنده های گرافیکی متصل به این سامانه شامل دو عدد پردازنده گرافیکی با معماری تسلا با اسم K21 است که دارای 2822 پردازنده در هر پردازنده است.  توان پردازشی این پردازندههای گرافیکی معادل با Tera Flaps 4 در پردازشهای و دارای توان پردازشی 0 Tera Flaps در پردازش Double precision(DP) است.
این Cluster شامل 12 گره پردازشی با توان پردازشی 10 Tera Flaps است که شامل پردازنده­های قدرتمند CPU و GPU است. همچنین دو سرور مجهز به پردازنده­های گرافیکی اند که هرکدام از این پردازنده­ها با معماری تسلا با نام K20X است. توان پردازشی این پردازنده­های گرافیکی معادل با 4 Tera Flaps در پردازش­های Single precision (SP) و دارای توان پردازشی 1 Tera Flaps در پردازشDouble precision( DP)است.
 
متقاضیان جهت استفاده از سامانه سرمد  لازم است ابتدا اکانت ورود به سامانه را دریافت نمایند.
جهت چگونگی بهره برداری از این سامانه  به سایت sarmad.sbu.ac.ir مراجعه بفرمایید.